Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Gołdapi

 

Cash H., McDaniel K., Dzieci konsoli. Uzależnienie od gier. Poznań 2014.

Książkę napisały dwie amerykańskie specjalistki od uzależnień - matki nastoletnich dzieci. Czytelnik znajdzie w niej podstawy dotychczasowej wiedzy o uzależnieniach od gier komputerowych i internetowych oraz gotowe porady dla rodziców, jak radzić z problemem.

Fala uzależnień od gier wideo narasta z roku na rok. Gdy dla dziecka - jak to ujęto w książce - „gra jest całym światem”, jest to już krytyczny moment w życiu rodziny. Aby uchronić się przed następstwami negatywnego wpływu gier na dzieci i młodzież, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę w tym zakresie. Książka „dzieci konsoli” ma za zadanie wiedzy tej rodzicom i wychowawcom dostarczyć. Treściom merytorycznym towarzyszą liczne przykład z praktyki terapeutycznej.

 

Sowa A., Ocalony. Ćpunk w Kościele. Kraków 2015.

Andrzej Sowa, były narkoman i niespełniony muzyk, opowiada w książce historię życia. O swoim, w dużej mierze zmarnowanym losie, pisze szczerze i prosto, nie pomijając wydarzeń, które sam nie do końca rozumie, a które rzeczywiście miały miejsce. Kompleksy z dzieciństwa, nieodpowiednie towarzystwo i niedobrzy ludzie zaprowadziły „Koguta” w szpony nałogu. „Spadłem na samo dno - pisze - zamieszkałem na ulicy…”. Od śmierci z przedawkowania uchroniła go wiara, którą zawdzięczał swojej babci. Teraz jest spełnionym mężem i ojcem, i zajmuje się profilaktyką uzależnień wśród młodzieży.

 

 

Popcak G. K., Boże pomóż mi! Ci ludzie doprowadzają mnie do szału! Kraków 2012.

Poradnik napisany przez znanego amerykańskiego chrześcijańskiego terapeutę. Autor profesjonalnie doradza ludziom z problemami w domu i w pracy, a jego techniki oparte są na praktykach religii i filozofii wiary. Tym razem zechciał pomóc czytelnikom.

 

Woydyłło E., Sekrety kobiet. Kraków 2017.

Książka napisana przez znaną psycholożkę i terapeutkę uzależnień, to poradnik dla kobiet, którym gdzieś na pewnym etapie życia przytrafiły się poważne problemy - w tym choroby, uzależnienia, konflikty w związkach, zaburzenia obrazu siebie i innych   itp. „Otwieram na kartkach tej książki swój gabinet. Całkowicie dyskretny, anonimowy, bez świadków, rejestracji, kartotek…” - pisze E. Woydyłło we wstępie. Są to słowa, które zobowiązują… I tak jest w istocie. Autorka, sprowokowana niejako problemami pacjentek odwiedzających gabinet, tym razem oddaje swój profesjonalizm czytelniczkom. Niejedna z nas znajdzie na kartach tej pozycji samą siebie albo inne bliskie osoby. Ewa Woydyło pisze atrakcyjnie, czytelnie, w nieco gawędziarskim stylu.

Halber M., Najgorszy człowiek na świecie. Kraków 2015.

Dziennikarka Małgorzata Halber spisała na kartach tej książki relacje kobiet uwikłanych w uzależnienie od alkoholu. Ich zmagania z wyzwaniami codzienności zasługują na naszą szczególną uwagę. Książka jest zapisem myśli i zachowań, walki i biernego czekania na to, co przyniesie kolejny dzień, a także usilnych działań zmierzających do pokonania nałogu - które albo się powiodą, albo nie…

 

Pinker S., Efekt wioski. Jak kontakty twarzą w twarz mogą uczynić nas zdrowszymi, szczęśliwszymi i mądrzejszymi. Kielce 2015.

Książka traktuje o potrzebie kontaktów międzyludzkich. Wszystkie tezy i ich obszerne rozwinięcia oraz uzasadnienia autorka popiera przykładami z życia społecznego i nauki. Tytułowy „efekt wioski” nawiązuje do koncepcji mikroświata, w którym pielęgnuje się kontakty między sąsiadami niczym w niewielkiej osadzie. Przytoczone w książce przykłady dowodzą, że kontakty twarzą w twarz mają duże znaczenie terapeutyczne i edukacyjne - ułatwiają przeżycie wypadków i katastrof, poprawiają samopoczucie, pozwalają wyzdrowieć itd.

Albisetti V., Wolni aby kochać. Warszawa 2013.

Książka szwajcarskiego psychoterapeuty Valerio Albisettiego to jego osobiste rozważania na temat dehumanizacji miłości, który to proces, zdaniem autora, zdominował współczesny świat uczuć. Z myślami autora można polemizować lub nie, warto jednak sięgnąć po tę książkę, bowiem przemawia do nas prostym językiem i zachęca do rozmyślań.

      

Jędrzejko M. Z., Kowalski M., Rosik B. P., Zagajewski T. (red.), Narkotyki i dopalacze. Zjawisko, zagrożenia, rozpoznawanie zachowań, profilaktyka. Warszawa - Milanówek 2016.

Zakres badanej tematyki ma charakter strictonaukowy, natomiast warstwa językowa książki nieco od tego schematu odbiega. Trudne sprawy opisano bowiem prostym i klarownym językiem, co powinno zachęcić do czytania szerokie grupy społeczne.

Praca zbiorowa czworga uznanych psychologów, pedagogów, psychoterapeutów prezentuje zjawisko narkomanii w bardzo szerokim kontekście. Problem omawiany jest nie tylko z punktu widzenia edukacji zdrowotnej, ale też w wymiarze społecznym i ekonomicznym.

 

Peszko B., Bye-bye nałogom. Orneta 2015.

Kolejna książka o uzależnieniach. Autorka omawia istotę choroby alkoholowej, nikotynizmu, narkomani i lekomanii oraz otyłości i nadwagi, a także sposoby ich leczenia, w tym pozamedyczne.

 

        

 

Sampolsky L., Leczenie uzależnionej osobowości. Warszawa 2014.

Autor, uznany psycholog i autorytet w dziedzinie leczenia nałogów doświadczył uzależnienia osobiście, przedstawia więc ich mechanizm w sposób czytelny i przejrzysty. Swoją książkę wzbogaca przykładami z praktyki zawodowej i jednocześnie życia w cieniu własnych nałogów. Autor traktuje uzależnioną osobowość z terapeutycznego punktu widzenia, wchodząc w problem bardzo głęboko, dzięki czemu ułatwia odbiorcom zrozumienie własnych psychicznych ułomności.

Na czym polega istota uzależnionej osobowości? Najprościej rzecz ujmując, jest to ciąg głęboko zakorzenionych przekonań, że człowiek uzależniony jest inny od pozostałych ludzi albo też odwrotnie: to pozostali są inni. Droga do wyzwolenia się z tego przekonania jest daleka, co nie oznacza, że niemożliwa. Pewne recepty znajdziemy również w tej książce.

Rosiek B., Alkohol, prochy i ja. Warszawa 2015.

Barbara Rosiek znana jest z dokumentowania swojego życia w świecie alkoholu i narkotyków. „Alkohol, prochy i ja” to już kolejny pamiętnik pisarki. Wkrótce po napisaniu książki udało jej się wygrać z nałogiem, skończyć studia i rozpocząć pracę w zawodzie psychologa klinicznego.

W książce autorka po raz kolejny rozlicza swoje nałogowe życie: ciągi alkoholowe i narkotyczne, pobyt w szpitalu psychiatrycznym, choroby somatyczne i psychiczne, psychozy, odtrucia, wielokrotnie podejmowane próby ratowania utraconej godności.

Brooks C., Candy. Warszawa 2008.

Candy to historia młodego muzyka uwikłanego w trudny związek z piękną narkomanką. Niewinne uczucie zostaje wystawione na ciężką próbę… Jak skończy się powieść - pozostawiamy do odkrycia czytelnikom!

 

Wróbel A., Asertywność na co dzień, czyli jak żyć w zgodzie ze sobą i innymi. Warszawa 2011.

Książka związanej z Polskim Towarzystwem Psychologicznym psychoterapeutki to swoista recepta na uczenie się asertywności. Znajdziemy w niej ćwiczenia, które można wykonać w różnym miejscu i w różnym czasie. Praktyczne kroki odnoszą się miedzy innymi do takich sfer osobowości, jak: samoocena, naruszenie granic, sposoby wyrażania uczuć i emocji, granice odpowiedzialności itd. Poradnik zawiera też wiele merytorycznych treści związanych z wyznaczaniem granic w pracy i w domu.

Książka ma bardzo czytelny układ treści, który pozwala na „zebranie myśli”, odpoczynek, aktywność intelektualną, wykonanie ćwiczeń, zanalizowanie przykładowych sytuacji itp.

Bura M., Janowski J., Łapo J. M., Politalska S., Politalski S., Więckowski W., Piramida w Rapie. Węgorzewo 2016.

O grobowcu rodziny von Fahrenheid z Rapy bardzo ostatnio głośno. Między innymi za sprawą mediów. Piszą o słynnej piramidzie portale internetowe oraz lokalne i ponadlokalne gazety. W Rapie gościła też ekipa programu „Było nie minęło” z TVP Historia. Towarzyszyła ona specjalistom wykonującym badania archeologiczno-antropologiczne, prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technik badawczych. Książka „Piramida w Rapie” to pokłosie tychże penetracji. Na jej treść składa się wnikliwie zbadana i jakby na nowo odkryta historia grobowca z luschnitzkiego lasu. Dzieje piramidy i jej budowniczych uzupełniono naukowymi analizami autorstwa archeologów, architektów i antropologów. W tej niewielkiej (48 stron) broszurce zwracają uwagę również zdjęcia dokumentujące badania we wnętrzu i na zewnątrz obiektu.

Ogonowska A., Ptaszek G. (red.), Współczesna psychologia mediów. Nowe problemy i perspektywy badawcze. Kraków 2013.

O wpływie mediów na nasze życie powiedziano już dużo. Okazuje się jednak, że wraz z rozwojem środków masowego przekazu, pojawiają się coraz to nowsze obszary, w których telewizja, radio, Internet, telefon komórkowy itd. współtworzą świat współczesnego człowieka. W związku z tym także w psychologii mediów pojawiły się nowe tereny badawcze. Książka pt. „Współczesna psychologia mediów” jest tego znakomitym przykładem. Publikacja ta może być bardzo pomocna studentom.

    

Kohn A., Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe. Podkowa Leśna 2013.

Książka wyróżniona w Stanach Zjednoczonych za alternatywne podejście do stosowania kar i nagród w wychowaniu.

    

Wokół dopalaczy. Praca zbiorowa. Warszawa 2014.

Prawie codziennie dowiadujemy się z mediów jak niebezpieczne są tzw. dopalacze. Mimo to po nie sięgamy, a w szczególności żądna „wrażeń” młodzież. Autorzy książki „Wokół dopalaczy” podjęli próbę usystematyzowania dotychczasowej wiedzy na temat tego, rozwijającego się w zastraszającym tempie, zjawiska. Zebrali też obszerną bibliografię (kilkadziesiąt stron), która zdecydowanie podnosi wartość opracowania i ułatwia czytelnikowi rozwinięcie problematyki. Książkę dopełnia słownik terminologiczny.

    

Levin A. S., Krumboltz J. D., Szczęście to nie przypadek. Gdańsk 2008.

Autorzy poradnika twierdzą, że szczęście nie jest efektem przypadkowych wydarzeń, a składają się nań sytuacje zainicjowane przez nas samych albo przez inne osoby z naszego bliższego lub dalszego środowiska. Dlatego nie czekajmy i po prostu „weźmy sprawy w swoje ręce”. W książce „Szczęście to nie przypadek” znajdziemy przykłady sytuacji, w których o szczęśliwym zakończaniu zadecydowała nie tylko niezaplanowana zbieżność faktów, ale przede wszystkim kontrolowanie własnego postępowania w danym momencie.

     

 

    

Żuczkowska Z. A., Dialog zamiast kar. Podkowa Leśna 2015.

Publikacja poświęcona potrzebie dialogu z dzieckiem. Dzieci bowiem „są gotowe do tego już w łonie matki”, pisze autorka - z zawodu pedagog, mediatorka i trenerka komunikowania się.

       

Spitzer M., Cyfrowa demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci. Słupsk 2015.

„Pokolenie Google’a - geniusze czy lekko ograniczeni umysłowo?”. Odpowiedzi na takie i inne pytania złożyły się na treść książki uznanego niemieckiego psychiatry, neurobiologa i filozofa, Manfreda Spitzera. W „Cyfrowej demencji” mamy do czynienia nie tylko z osobistymi rozważaniami i spekulacjami myślowymi autora, ale przede wszystkim z rzetelną i rozległą wiedzą, popartą wiarygodnymi badaniami naukowymi. Warto sięgnąć po tę książkę, gdyż odkrywa ona przed czytelnikiem całkiem nowe fakty dotyczące naszego myślenia, działania, nabywania umiejętności społecznych itp. - w świecie mediów i poza nim.

 

   

Kozak M., Prawo dziecka do edukacji. Założenia pedagogiczno-prawne i bariery realizacyjne. Warszawa 2017.

Publikacja z serii Biblioteka Praw Dziecka. Książka nagrodzona w konkursie Rzecznika Praw Dziecka na najlepszą rozprawę doktorską poświęconą prawom dziecka. Omówiono w niej precyzyjnie pojęcia dziecko, dzieciństwo, system oświaty, prawo dziecka do edukacji i inne, rozwijając temat na podstawie analizy dwudziestu indywidualnych przypadków - co czyni książkę bardziej wiarygodną. Osobną jej część stanowi rozdział omawiający bariery w realizacji prawa dziecka do edukacji oraz przykłady naruszeń tego prawa.

       

Chmielewska K., Ochrona przesłuchiwanych dzieci. Warszawa 2012.

Kolejna publikacja wydana przez Rzecznika Praw Dziecka omawia między innymi przygotowania do przesłuchania małoletniego w charakterze świadka, tryb prowadzenia przesłuchań, rolę psychologa w tym zakresie oraz przepisy prawne regulujące proces przesłuchania. Ponadto w książce znajdziemy przykłady dobrych praktyk stosowanych na świecie w tej dziedzinie. Odrębny rozdział teoretyczno-empiryczny autorka poświęciła tzw. „niebieskim pokojom”, czyli pomieszczeniom służącym do prowadzenia przesłuchań dzieci i młodzieży.

      

Prucnal M., Ochrona dzieci przed uczestnictwem w działaniach zbrojnych we współczesnym prawie międzynarodowym. Warszawa 2012.

I jeszcze jedna pozycja wydawnicza Rzecznika Praw Dziecka. Książka poświęcona prawnym aspektom ochrony dzieci przed konfliktami zbrojnymi. Autor prezentuje w niej, w układzie historycznym, dokumenty międzynarodowe regulujące to zagadnienie.

           

Wrzosek U., Ucieczki z „nie”pamięci i Zapiski z „nie”codzienności. Gołdap - Warszawa 2017.

Właśnie otrzymałyśmy w darze dwa tomiki poetyckie Pani Urszuli Wrzosek. Ich autorki nie musimy nikomu przedstawiać, ponieważ to znana w Gołdapi nauczycielka i animatorka kultury. O swojej twórczości Pani Ula pisze w jednym z wierszy tak:

„…piszę bo chcę uwolnić

barwnego motyla

który zaplątał się 

w pajęczą sieć”

 

Jest tego motyla w obu tomikach dużo, ponieważ wiersze Pani Uli to poetycka historia jej życia i dziejów jej rodziny. Wczytując się uważnie w poszczególne utwory, odkrywamy też ludzi z bliskiego nam środowiska. Niektórych znamy osobiście. Dziękujemy więc Pani Uli za ten miły gest skierowany w stronę lokalnej społeczności.

 

      

Pasera Olga, Cukrzyca - jak zapobiegać, jak z nią żyć.

Niewielka książeczka (61 stron) traktująca o dużym problemie. Czytelnik znajdzie w niej podstawowe wiadomości o cukrzycy, strategie zapobiegania i leczenia (w tym znaczenie diety i aktywnego trybu życia) oraz sposoby kontrolowania choroby. Tytuł serii „Zdrowie w Pigułce” mówi, w przypadku tej lektury, sam za siebie.

Michalska Katarzyna i Jaszczak-Kuźmińska Dorota, ABC przeciwdziałania przemocy w rodzinie - diagnoza, interwencja, pomoc. Warszawa 2014.

 Kolejna niewielka książeczka (112 stron) poświęcona ważnym problemom. Przemoc to powszechne dziś zjawisko, znane niestety nie tylko z telewizji.  Autorki zajęły się problemem przemocy w rodzinie między innymi od strony organizacyjnej i prawnej. Pomagają czytelnikowi w rozpoznaniu mechanizmów przemocy i jej skutków, a także sposobów szukania pomocy. Autorki książki to certyfikowane specjalistki w zakresie przeciwdziałania domowej przemocy, edukatorki i koordynatorki szkoleń w tej dziedzinie.

Dziak A., Medycyna czy magia? Akademicka wiedza medyczna wobec alternatywnych metod leczenia. Gdańsk 2014.

 Medycyna czy magia? Wbrew pozorom to dość trudne pytanie. Szczególnie w obliczu chorób nieuleczalnych. Wiele osób, którym medycyna nie jest w stanie pomóc, albo nawet tych, którzy po prostu w jej efekty nie wierzą, próbuje ratować zdrowie i życie,  uciekając się do metod medycyny tak zwanej niekonwencjonalnej (alternatywnej). Autor książki, znany profesor nauk medycznych, stara się w sposób naukowy rozprawić się z oszustami, którzy wykorzystują łatwowierność ludzi chorych i ich bliskich. W książce jest wiele przykładów nieuczciwych praktyk pseudomedycznych, które pozwolą czytelnikom odróżnić profesjonalną pomoc medyczną i paramedyczną od niebezpiecznych eksperymentów na ludzkim organizmie.

 

Skura M., Lisiecki M., Matematyka od przedszkola. Metody i zasady wprowadzania pojęć matematycznych. Przygotowanie do rozumienia liczb i posługiwania się nimi. Warszawa 2015.

Książka, wydana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, ma na celu zaprezentowanie  nauczycielom przedszkola sposobów organizowania małym dzieciom edukacji matematycznej. Autorska koncepcja nauczania oparta została na przykładzie kształtowania pojęcia liczby. W książce nauczyciele znajdą ćwiczenia praktyczne oraz komentarze metodyczne.

Sieńczewska M., Dobierańska D., Radwańska. M., Edukacja artystyczna w edukacji najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Warszawa 2015.  

Kolejna nowość wydana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, tym razem promująca artystyczną edukację na poziomie klas młodszych. 

 

 

Urschel Harold C., Uwolnij mózg od uzależnienia. Rewolucyjny program wychodzenia z nałogu. Warszawa 2011.

 Książka napisana przez specjalistę uzależnień i psychiatrii ogólnej, legitymującego się certyfikatem Amerykańskiej Komisji Specjalności Medycznych. Jest to podręcznik adresowany przede wszystkim do osób uzależnionych oraz ich rodzin. Czytelnik znajdzie w nim nie tylko konkretne porady dla chorych wychodzących z uzależnienia, ale również specjalne ćwiczenia oraz informacje o lekach stymulujących mózg. Książka Harolda C. Urschela pisana jest (i przetłumaczona) prostym, czytelnym i sugestywnym językiem. Jej autor jest z zawodu neuropsychologiem i doktorem medycyny (psychiatrą). Pracuje w ośrodkach leczenia uzależnień, gdzie między innymi nadzoruje stosowane tam metody leczenia oraz badania nad ośrodkowym układem nerwowym. Książka „Uwolnij mózg od uzależnienia” powstała w oparciu o autorski program terapeutyczno-leczniczy, wsparty na najnowszych badaniach fizjologii mózgu,  który pozwolił wyjść z nałogu alkoholowego i narkotykowego wielu osobom.

       

Szaciłło M., Kopocz K., Karolina na detoksie. Warszawa 2014.

„Spróbuj tych naprawdę smacznych 7 dni” - tak wydawca zachęca do przejścia przez siedmiodniowy program kuracji oczyszczającej organizm. Maciej gotuje w „Dzień dobry TVN”, Karolina odchudza się. Oboje lubią gotowanie, podróże, pisanie, medytację, jogę itp. Z połączenia tych dwu ciekawych osobowości wyszedł fajny duet i powstała fajna książka. „Karolina na detoksie” to zapis kolorowej, smacznej i pachnącej kuracji oczyszczającej. Przepisy opracował Maciej, a Karolina była jego „doświadczalnym królikiem”, który mozolnie, dzień po dniu, nie tylko jadł, ale i zapisywał swoje spostrzeżenia. Do duetu dołączyła później pani Dietetyczka ze swoimi eksperckimi poradami. A co z tego wyszło - oceńcie sami. Jeśli lubicie gotować, w książce znajdziecie mnóstwo przepisów na zdrowe dania i dużo wiadomości o ich wartościach odżywczych.

    

 

Szerstiennikow M., Dom twego dzieciństwa. Pokonaj kompleksy dzieciństwa i negatywne programy. Praktyki pradawnej Tradycji Północy. Kurs specjalny. Katowice 2014.

Tytuł może wzbudzać emocje. Czym jest pradawna Tradycja Północy? Autor nie do końca tłumaczy jej sens. Podobno była darem mędrców i uzdrowicieli. Być może odważni, którzy spróbują przećwiczyć kolejne sekwencje przytaczane w książce, odkryją tę tajemnicę. Ideą tej zaledwie stukilkustronicowej książeczki jest przezwyciężanie kompleksów, których dostarczyło nam dzieciństwo. Autor proponuje w niej „mentalne fantomy”, które mają służyć pomocą w dotarciu w głąb umysłu i wyzwoleniu się z niezrozumiałych przyzwyczajeń i emocji. Ta nietypowa terapia sięga genezą do dawnych magicznych praktyk.

   

Sztylet-Turovsky Agnieszka, Nastolatki na głodzie. Warszawa 2014.

Autorka jest pedagogiem i psychodietetykiem. Prowadzi warsztaty akceptacji własnego ciała oraz zdrowego stylu życia.  Jest też dziennikarką, więc jej książka ma szansę stać się bestsellerem. Nastolatki znajdą w niej nie tylko recepty na ładne ciało i duszę, ale też konkretną wiedzę o zagrożeniach nadmiernej dbałości o idealne wymiary. Merytoryczne teksty autorki oraz komentarze specjalistów w dziedzinie zdrowego stylu życia, przetykane są wspomnieniami nastolatek obarczonych zaburzeniami odżywiania, a także wypowiedziami chłopców - rówieśników. Ta książka to swoisty drogowskaz dla młodych dziewcząt, które wybierają niewłaściwy kierunek. Autorka zadbała o język wypowiedzi, stylizując go na lekki, ale poprawny gramatycznie (co dziś nie jest regułą) młodzieżowy styl. Lekturę czyta się przyjemnie, choć pewne jej fragmenty budzą prawdziwe emocje.

 

 

 

 

W klimacie lokalnej historii...

Polecamy Państwu ładnie wydaną książkę autorstwa znanych w lokalnym środowisku pasjonatów, Sławy Tarasiewicz i Ryszarda Dutkiewicza, zatytułowaną "Gołdapskie obrazy czasów minionych. Opowieści z Puszczy Rominckiej". Gołdap 2014. O artystycznych walorach tejże publikacji świadczy nie tylko dwujęzyczny tekst, ale także bogactwo zdjęć z przedwojennej historii naszej ziemi. Książka ta, to kolejny ważny wkład w utrzymanie lokalnego dziedzictwa. A od fotografii w kolorze sepii naprawdę trudno się oderwać...

Książkę otrzymałyśmy w darze od Pana R. Dutkiewicza. Dziękujemy w imieniu naszych czytelników i swoim.

W czerwcowym "Świecie Problemów" zwraca uwagę artykuł psycholog Magdaleny Rowickiej pt. Bigoreksja i uzależnienie od ćwiczeń. Najkrócej rzecz ujmując, bigoreksja to zaburzenie związane z nadmiernym wykonywaniem ćwiczeń w celu poprawy wyglądu  muskulatury.  Zarówno bigoreksja, jak i uzależnienie od ćwiczeń, to kolejne zagrożenia, z którymi mamy coraz częściej do czynienia. Warto zatem siegnąć po ten artykuł, by w porę zapobiec niepotrzebnym problemom. Polecamy.

W numerze 2 z 2014 roku pisma "Przegląd Sejmowy" zwraca uwagę artykuł dr. Rafała Prostaka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pt. Małżeństwa jednopłciowe i interes publiczny w orzecznictwie amerykańskiej judykatywy. Wobec toczącej się obecnie w europejskich mediach debaty nad legalizacją małżeństw homoseksualnych, doświadczenia amerykańskich sądów  mogą dać wiele do myślenia. Zachęcamy do lektury.

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl